Monokulary i lornetki termowizyjne

Monokular termowizyjny funkcjonuje jako forma przenośnej kamery. Umożliwia podstawową obserwację lub zaawansowane obrazowanie termiczne z wysoką jakością obrazu. Lornetki termowizyjne są szczególnie przydatne podczas misji poszukiwawczych i ratunkowych, operacji wojskowych oraz polowań. Znacznie ułatwiają detekcję oraz identyfikację obserwowanego obiektu. Chociaż w obu urządzeniach zastosowano podobne technologie, to różnią się między sobą sposobem obsługi. Posługując się lornetką termowizyjną, użytkownik wykorzystuje oboje oczu, a do obsługi monokularu – tylko jedno oko.

Monokulary i lornetki termowizyjne - dzikaknieja.pl

Monokulary i lornetki termowizyjne

Znaleziono 101 produkt(ów)

Pokazano 1-36 z 101 pozycji

Filtry aktywne

Nieskazitelna wyrazistość obrazu

Technologia termowizyjna zastosowana w monokularach i lornetkach termowizyjnych, dostępnych w naszym asortymencie, wykrywa promieniowanie oraz temperaturę obiektów. Za pośrednictwem tego sprzętu myśliwy ma możliwość skutecznej kontroli zwierzyny. Monokulary i lornetki termowizyjne mogą działać zarówno w całkowitej ciemności, jak i w świetle dziennym. Taką przewagę należy wykorzystać, zwiększając tym samym szansę upolowania wybranego celu. Dodatkowo urządzenia wykrywają wszelkiego rodzaju przeszkody, np. mgłę czy dym. W zależności od stopnia zaawansowania sprzętu monokular lub lornetka termowizyjna gwarantują wysoką precyzję obrazów i szeroki ogląd sytuacji.

Przydatne funkcje dla wymagających obserwatorów

Lornetki i monokulary termowizyjne z oferty sklepu Dzika Knieja mogą pracować w szerokim zakresie temperatur. Jednak skrajne temperatury mogą wpływać na kontrast termiczny urządzeń termowizyjnych, co może przyczynić się do skrócenia zasięgu detekcji. Do praktycznych funkcji monokularów termowizyjnych należy zaliczyć płynny zoom, wymienną optykę, wybór trybu koloru oraz ergonomiczne wykonanie.

Zastosowane w monokularach i lornetkach termowizyjnych obiektywy germanowe i przetwarzające obrazy mikrobolometry umożliwiają obserwację obiektów z odległości nawet 2 km. Należy podkreślić, że wydajność monokularów i kamer termowizyjnych uzależniona jest od rozdzielczości czujników - im wyższa, tym większa precyzja obrazu. Kolejnym istotnym parametrem jest zasięg detekcji oraz powiększenie. Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu oraz gabaryty urządzenia.

Monokular czy lornetka - które urządzenie termowizyjne będzie lepszym wyborem?

Wybór sprzętu termowizyjnego powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami. Na korzyść lornetki termowizyjnej przemawia fakt, że wykorzystywanie obojga oczu nie wpływa na różnicę w średnicy źrenic. Podczas obsługi monokularu jedna ze źrenic ulega rozszerzeniu, a druga kurczy się, co może powodować niepotrzebny kontrast w obrazie. Wielu myśliwych decyduje się jednak na monokulary termowizyjne ze względu na fakt, że pozwalają na szybsze przejście od obserwacji do oddania strzału. Monokular jest też znacznie tańszym urządzeniem, jego ceny zaczynają się od ok. 2000 zł. Binokulary termowizyjne są droższe, co niewątpliwie również ma wpływ na wybór.