Gdy karta SIM przestaje działać
Gdy karta SIM w fotopułapce przestaje nagle działać, czym to jest spowodowane? Możliwości jest kilka:
- Zupełne wyładowanie zasilania podtrzymującego pamięć kamery na płycie PCB (to nie jest zasilanie np. baterie instalowane przez użytkownika) spowodowało całkowite zresetowanie ustawień uprzednio zapisanych na fotopułapce. Po wymianie baterii lub akumulatorów należy od nowa wprowadzić wszystkie parametry niezbędne do wysyłania powiadomień. Takie głębokie wyładowanie akumulatora na płycie głównej może jednak trwale uszkodzić ten akumulator podtrzymujący pamięć i wtedy musi być wymieniony.
- Uszkodzenie gniazda SIM lub samej karty SIM przez np. jej wytarcie od częstego wkładania/wyjmowania z gniazda lub jej wyłamania z adaptera.
- Uszkodzenie anteny lub złącza antenowego.
- Brak zasięgu GSM w danym miejscu.
- Błąd konfiguracji np. przez zmianę ustawień sieci przez operatora albo włączenie PINu na karcie SIM.
- Skończyło się doładowanie na karcie SIM.
- Operator zablokował kartę. Niestety – jeżeli używamy w fotopułapce „tradycyjną” kartę SIM ma do tego pełne prawo…
- Wszystkie inne losowe.
O ile przypadek 1 może się zdarzyć gdybyśmy miesiącami nie używali fotopułapki, podobnie jak przypadki 2 i 3 są uszkodzeniami dla elektronika.
Zdarzenia 4-6 są w pewien sposób zależne od nas i możemy łatwo je zdiagnozować, to przypadek 7 już nie jest taki oczywisty. A odpowiedź na to, co się stało przedstawiamy poniżej.
Nie każda karta jest tą właściwą
W regulaminie świadczenia usług przez sieci komórkowe czytamy:
„(…) Abonent zobowiązuje się (…) nie używać karty SIM w systemach i urządzeniach służących do zautomatyzowanego przesyłania danych pomiarowych lub zdalnego sterowania, w tym w systemach monitoringu osób, budynków, pojazdów (tzw. rozwiązania telemetryczne) lub do generowania ruchu maszynowego (ruchu typu „maszyna do maszyny” lub „maszyna do Abonenta”); (…)[operator] zastrzega sobie prawo do natychmiastowego ograniczenia świadczenia usług lub rozwiązania umowy(…)”.
Wynika z tego, że używanie zwykłej karty SIM (abonamentowej bądź na kartę) w urządzeniu typu fotopułapka jest niezgodne z regulaminem i operator ma pełne prawo do jej zablokowania. Niektórzy operatorzy informują także o karze finansowej za łamanie tego punktu wymienionego w regulaminie.
Dedykowaną kartą służącą do pracy pomiędzy telefonem a fotopułapką, czyli ruch M2M (maszyna-maszyna) jest karta telemetryczna. Operatorzy wymieniają szereg korzyści płynących z telemetrii: usprawnienie procesu wymiany informacji, oszczędność czasu, otrzymywanie informacji bez opóźnień, w czasie rzeczywistym etc. Opłata za jej korzystanie też nie jest droga. Koszt abonamentowy wynosi ok. 5 zł miesięcznie i smsy oraz mmsy w obrębie sieci są nielimitowane. Cennik zależny jest oczywiście od operatora i aktualności oferty. Tyle z teorii.
W praktyce wygląda to niestety tak, że kartę telemetryczną zwykle można zakupić i użytkować tylko posiadając działalność gospodarczą (oferty są ciągle zmieniane, dlatego najlepiej kontaktować się bezpośrednio z danym operatorem). Użytkownik indywidualny nie zakupi tego towaru. Z czego zatem możemy korzystać jeżeli nie mamy firmy, na którą mamy zarejestrować numer? Sami konsultanci i doradcy klienta mają z tym problem. Doradzają jednak kupić zwykłą kartę i użytkować, czym zachęcają niejako do łamania regulaminu.
Wydłuż działanie
Mamy jednak małą podpowiedź dla Was 🙂 Nie jest to jednak zachęta do łamania regulaminów. Każdy zgodnie z prawem odpowiada za swoje czyny !!
Gdy dany operator widzi, że na pewnym numerze istnieje sam ruch mmsowy a tym bardziej komunikacja zawsze między tymi samymi numerami telefonów, albo – jeszcze gorzej – ruch cykliczny (ustawienie funkcji timelapse, in. zdjęcia cykliczne) jest to dla niego jasna informacja, że dana karta jest użytkowana w niewłaściwy sposób i ją blokuje. Aby tego uniknąć wykonajmy raz na jakiś czas połączenie telefoniczne z karty SIM, która na co dzień działa w fotopułapce. Np. wymieniając baterie, akumulatory w kamerze wyciągnijmy kartę, włóżmy do telefonu i zadzwońmy. Nie gwarantuje to niezablokowania karty ale na pewno zmniejszy ryzyko, że operator ją dezaktywuje, gdyż algorytmy wyszukujące takie naruszenie regulaminu zostaną niejako przez nas zmylone.