Szukaj
Close this search box.

Jak działa fotopułapka?

Dodano: 20 lipca 2023

Monitorowanie obiektów i obserwacja zwierząt wymaga zastosowania urządzeń, które ułatwiają tego typu zadanie. Jednym z nich jest fotopułapka, którą wykorzystują nie tylko myśliwi, ale także służby w swojej pracy. Jak działa fotopułapka? W jakich okolicznościach się ją wykorzystuje?

Działanie fotopułapki

Fotopułapka to urządzenie wykrywające, które jednocześnie rejestruje obraz w momencie, w którym w jego polu widzenia pojawi się obiekt – zwierzę, człowiek, czy np. pojazd. Jak działa fotopułapka? Zasada jest prosta – czujnik (więcej na jego temat poniżej) wykrywa ruch i daje sygnał urządzeniu, aby wykonało zdjęcie lub nagrało krótkie wideo. W zależności od rodzaju wybranej fotopułapki może ono poinformować właściciela o tym fakcie za pomocą SMS-a, maila, powiadomienia, MMS-a lub w inny, właściwy dla danego urządzenia sposób. 

Fotopułapki można wykorzystać podczas obserwacji zwierząt, w łowiectwie i myślistwie, wówczas mogą być zamontowane na drzewach. Ponadto znalazły zastosowanie w pracy operacyjnej służb, które chcą chronić mienie lub wykryć sprawców wandalizmu, zaśmiecania (np. poprzez tworzenie nielegalnych wysypisk w lesie). Fotopułapki są także przeznaczone dla osób i firm, które chcą chronić swoje mienie i otrzymywać natychmiastowe powiadomienie, jeśli np. dojdzie do włamania. 

Z czego składa się fotopułapka?

Odpowiedź na pytanie “jak działa fotopułapka?” wskazuje na kilka części, które są niezbędne w tego typu urządzeniach. Mówimy tu przede wszystkim o:

Czujniku ruchu 

Aby możliwa była rejestracja obrazu, fotopułapka musi wykryć ruch w swoim polu widzenia. Służy do tego wbudowany czujnik ruchu, który ma zasięg do 30 metrów. W fotopułapkach stosuje się czujnik pasywny PIR, które nie emitują promieniowania podczerwonego, ale wykrywają jego zmiany w polu detekcji. Zmiany te polegają na pojawieniu się obiektu, którego temperatura jest wyższa od temperatury otoczenia, co w lesie czy w pomieszczeniach będzie wskazywać na obecność zwierzęcia, człowieka czy np. samochodu. 

Moduł GPS

Mimo wszelkich kroków ostrożności nadal może dojść do kradzieży fotopułapki lub jej zgubienia w terenie. Wówczas niezwykle przydatny jest moduł GPS, który pozwala na bardzo dokładną lokalizację urządzenia. Pomaga to także w sytuacji, gdy po jakimś czasie zapomnimy, gdzie dokładnie pozostawiliśmy fotopułapkę. 

Moduł GSM

Wysyłanie MMS-ów i SMS-ów wymaga, aby urządzenie mogło błyskawicznie połączyć się z siecią telekomunikacyjną i poinformować właściciela o wykonanym zdjęciu czy nagranym wideo. W tym celu fotopułapkę wyposaża się w moduł GSM, który pozwala na umieszczenie w urządzeniu karty SIM wybranego operatora. W niektórych modelach znajdziemy wbudowaną kartę e-SIM. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu fotopułapki działają w  chmurze. Użytkownik wówczas nie jest powiązany umową z żadnym operatorem sieci, nie płaci abonamentu, nie ma stałych kosztów związanych z obsługą fotopułapki. Wykupuje jedynie tzw. kredyty, które wykorzystuje na zdjęcia i filmy wideo nagrane przez urządzenie i umieszczone w chmurze, do której ma dostęp poprzez aplikację.

Funkcja podczerwieni

W wielu wypadkach użytkownikom zależy na tym, aby fotopułapka rejestrowała obraz w nocy. W przypadku intruzów czy zwierząt niezwykle ważne jest, aby fotopułapka nie zdradzała swojego istnienia, np. poprzez błysk flesza. W tym celu w fotopułapce znajdziemy emiter podczerwieni, służący do doświetlania obiektów w nocy. 

Jak działa podczerwień? Emitowane przez diody promieniowanie podczerwone umożliwia aparatowi uchwycenie i wykrycie obiektów, które znajdują się w zasięgu urządzenia. Zasięg podczerwieni, która gwarantuje nocne doświetlenie obiektów, zależy od wybranego urządzenia i wynosi od 10 do 40 metrów.

Natomiast diody odpowiadające za doświetlenie w większości fotopułapek mają długość fali 940nm, dzięki czemu są niewidoczne dla ludzkiego oka. Istnieją również modele z diodami 850nm, jednak w ich przypadku możliwość dalszego doświetlenia sprawia, że diody się żarzą. Oznacza to, że fotopułapka może być zauważona. 

Aplikacja mobilna

Zastanawiając się, jak działa fotopułapka, nie możemy pominąć faktu, iż większość producentów fotopułapek oferuje specjalne aplikacje mobilne. Pomagają one użytkownikowi zarządzać urządzeniem (np. wprowadzanie zmian parametrów), pozwalają na zdalne wyzwolenie migawki, będąc także centrum powiadomień o stanie fotopułapki. Ogromną zaletą zastosowania aplikacji jest możliwość podejrzenia w czasie rzeczywistym tego, co urządzenie akurat “widzi”. Taką możliwość dają nam fotopułapki z podglądem na żywo, m.in. HC-900Pro Live view.

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także