Szukaj
Close this search box.

Jak zabezpieczyć pasiekę przed kradzieżą?

Dodano: 21 lipca 2023

Jak możemy skutecznie zabezpieczyć naszą pasiekę?

Zabezpieczenie pasieki jest bardzo ważne, aby zapewnić bezpieczne i efektywne warunki dla pszczół. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome pozytywnego wpływu tych pracowitych owadów na środowisko. Mimo to, większość pszczelarzy posiada złe doświadczenia, gdy ich podopieczni padli ofiarą wandalizmu lub kradzieży. Jak zabezpieczyć swoją pasiekę? Udzielamy kilka wskazówek:

  1. Wybór odpowiednich uli: Wybierz solidne i dobrze wykonane ula, które zapewnią pszczołom odpowiednią ochronę. Upewnij się, że ule mają solidne pokrywy, które pomogą zabezpieczyć pszczoły przed złymi warunkami atmosferycznymi i drapieżnikami.
  2. Ogrodzenie: Otocz pasiekę solidnym ogrodzeniem, aby zapobiec przypadkowemu wejściu ludzi, zwierząt lub innych pszczelarzy. To pomoże zminimalizować stres pszczół i potencjalne kradzieże.
  3. Tablice ostrzegawcze: Umieść na ogrodzeniu lub w innym widocznym miejscu tablice ostrzegawcze z informacją „Uwaga, Pszczelarstwo!” lub „Uwaga, Pszczoły!” oraz symbolem pszczół. To przypomni przechodniom i sąsiadom, że w pobliżu znajdują się pszczoły i zachowanie ostrożności jest ważne.
  4. Uwaga! Monitoring!: ponieważ obecnie największym zagrożeniem dla pszczelarzy są akty wandalizmu i kradzieży, warto poinformować o monitorowaniu terenu. Nawet, jeżeli używamy do tego celu atrap kamer. Nie uchroni to w pełni naszego mienia, ale może zniechęcić ewentualnych intruzów.
  5. Fotopułapki: Zastosowanie fotopułapek może pomóc w zabezpieczeniu pasieki i zapewnieniu bezpieczeństwa Twojego pszczelarstwa. Tego typu urządzenia nie wymagają dostępu do stałego źródła zasilania, a dzięki czujnikowi ruchu i modułowi GSM poinformują Cię MMS-em lub mailem, że ktoś pojawił się na Twoim terytorium. Gdy zdecydujesz się na tę formę zabezpieczenia, zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów, które prezentujemy poniżej

Wybierz odpowiednie miejsce

Umieść fotopułapki w strategicznych miejscach wokół swojej pasieki. Wybierz miejsca, gdzie podejrzewasz, że może odbywać się niepowołany dostęp lub kradzież.

Ustawienie kamer

Upewnij się, że kamery są ustawione w odpowiednich kierunkach, aby rejestrować aktywność podejrzanych osób lub zwierząt w pobliżu pasieki.

Łączność GSM

Skonfiguruj fotopułapkę, aby wysyłała powiadomienia, gdy na Twoim terenie pojawi się niepowołany gość. Polecamy wybrać te, których obsługa jest ułatwiona: posiadają menu w języku polskim i automatyczną konfigurację. Nie musimy używać programu komputerowego, wszystko, co musimy uczynić, to włożyć kartę pamięci i SIM do fotopułapki, a ona sama pobierze ustawienia sieci dla konkretnego operatora. Taką funkcjonalność zapewnia nam SF4.0P-CG.

Dobierz odpowiednie zasilanie

Upewnij się, że fotopułapki są odpowiednio zasilane, aby działały przez długi okres czasu. Oprócz tradycyjnego zasilania w postaci baterii lub akumulatorków AA, warto pomyśleć o alternatywie w postaci panelu solarnego lub akumulatora żelowego. TUTAJ znajdziesz odpowiednie.

Zabezpieczenia

Upewnij się, że fotopułapki są dobrze zamocowane i trudne do usunięcia przez niepożądane osoby. Dodatkowe wyposażenie w postaci metalowej obudowy kamery lub stalowej linki pomoże uniknąć zniszczenia fotopułapki przez dewastatorów. TUTAJ poczytasz więcej o sposobach montażu fotopułapki.

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także