Szukaj
Close this search box.

Jakie zasilanie do fotopułapki jest najlepsze?

Dodano: 2 lutego 2021

Jakie zasilanie do fotopułapki wybrać?

Otrzymujemy ogromną ilość pytań typu:

„Jak długo kamera będzie działać na bateriach?… mniej więcej…”

Otóż odpowiedź na to pytanie to wróżenie z fusów… Długość pracy fotopułapki zależy od masy różnych czynników, m.in. jaka jest pojemność i jakość użytych w niej baterii, jak długo kamera rejestruje w ciągu dnia czy w nocy. Musimy wiedzieć, że najwięcej zasilania urządzenie pobiera w momencie nocnego doświetlenia. Inaczej kamera rozładowuje się, gdy robi kilka nocnych zdjęć, a inaczej w dzień. Odmiennie podczas nagrywania dziesięciosekundowego filmu w odstępie co 15 minut. Równie ważnym czynnikiem, nie dla samej fotopułapki ale dla baterii, jest temperatura otoczenia. Przy -10°C baterie będą działać znacznie krócej niż przy +15°C. Abyśmy cieszyli się z zapisu nagrań fotopułapki jak najdłużej – musimy wybrać najlepsze dla niej zasilanie.

Akumulatorki czy baterie? A może zewnętrzne zasilanie? Jakie będzie najbardziej wydajne? Do wyboru mamy sporo możliwości:

1. Baterie

Jeżeli decydujemy, aby nasza kamera działała na bateriach polecamy wybrać te o wysokiej pojemności (od 2500 mAh). Im większa pojemność tym dłuższy czas działania – rzadziej będziemy musieli podchodzić do fotopułapki celem ich wymiany. Warto również zwrócić uwagę, aby baterie były dobrej jakości, co gwarantują nam zwykle znane marki, np. VARTA – tzw. „no name’y” mimo, że teoretycznie mają taką samą pojemność, czas ich rozładowania jest znacznie krótszy. Pamiętajmy, że baterii nie naładujemy ponownie – po jednym użyciu lądują w koszu.

2. Akumulatorki-paluszki

Zdecydowanie, zamiast baterii, polecamy wybrać alternatywę w postaci akumulatorków, które możemy wielokrotnie ładować. Dzięki temu nie tylko przyczynimy się do ochrony środowiska, ale również, na dłuższą metę, jest to spora oszczędność dla nas. Tutaj również zachęcamy wybrać towar z górnej półki, np. znane i cenione Eneloopy firmy Panasonic. Występują w naszym sklepie w dwóch pojemnościach: 2000mAh oraz 2500mAh. Czym przodują w stosunku do tańszych zamienników? Oczywiście charakteryzują się dłuższym czasem pracy, nawet w temperaturze ujemnej, ale, co najważniejsze, wykazują się niską utratą pojemności. Co to znaczy? Każdy akumulator traci część swojej nominalnej pojemności z czasem. Eneloopy białe zachowują 70% pojemności po 10 latach użytkowania. Producent uwzględnia 2100 cykli ładowania. Eneleoopy Pro mają zwiększoną pojemność i wydajność, ale są mniejszej trwałości (500 cykli).

3. Akumulatory żelowe/AGM

Doskonałą alternatywą są akumulatory, które są odporne na głębokie rozładowanie, a ponadto – w przeciwieństwie do tradycyjnych – mogą działać w dowolnej pozycji. Zdecydowanie wydłużają czas pracy fotopułapki, a wkopane w ziemię (oczywiście odpowiednio zabezpieczone) przetrwają niejedną zimę. Musimy pamiętać, że akumulatory wykazują się najlepszą wydajnością w temperaturze ok. 20°C. Praca w podwyższonej ­­– powoduje skrócenie ich żywotności. Dlatego ich izolacja jest niezwykle ważna i decydując się na tą formę zasilania powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć akumulator. Polecamy dokonać zakupu razem z obudową hermetyczną, którą możemy obłożyć np. styropianem. Odradzamy stosowanie akumulatorów tradycyjnych z płynnym elektrolitem ze względu na czasochłonność obsługi, niebezpieczeństwo dla środowiska i pracę tylko w jednej pozycji.

4. Panel solarny

Wystarczy niewielkie nasłonecznienie aby nasza fotopułapka miała stałe zasilanie – wbudowany w urządzenie akumulator wykazuje wysoką żywotność. Panel jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości częstej wymiany akumulatorków bądź baterii w urządzeniu. Dostępne w naszym sklepie panele są odporne na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo mają wbudowany system zabezpieczający, gdzie, w przypadku nadmiernego naładowania lub całkowitego rozładowania, zasilanie zostanie automatycznie wyłączone – nasza kamera jest chroniona przed uszkodzeniem. Każdy z paneli posiada w zestawie specjalny statyw, zatem jego montaż jest wygodny i bezproblemowy.

5. Stałe zasilanie z zasilacza

Idealnie sprawdzi się, np. w domkach letniskowych.

Przy okazji odpowiadamy na pytanie, które równie często od Was słyszymy:

„Czy wybierając zasilanie zewnętrzne należy usunąć baterie/akumulatory z wnętrza fotopułapki?”

Tak, producent nie zaleca używania jednocześnie obu sposobów. Przede wszystkim po to, aby nie doszło do wylania baterii w układzie, co może spowodować uszkodzenie kamery i utratę gwarancji!

 

 

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także