Szukaj
Close this search box.

Od czego zależy jakość obrazu w akcesoriach myśliwskich?

Dodano: 5 marca 2024

Sukces podczas działań w terenie zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest jakość optyki stosowanej do obserwacji otoczenia. Wpływa ona na jakość obrazu, czyli to, co myśliwy może dostrzec w różnych warunkach oświetleniowych i pogodowych. Co więc wpływa na jakość obrazu w akcesoriach myśliwskich?

Optyka

Bez względu na to, czy sięgamy po celowniki, lunety, lornetki czy monokulary, kluczową kwestią wpływającą na jakość obrazu jest charakterystyka optyki w danym akcesorium. Co należy przez to rozumieć? Podstawą jest zoom optyczny, który może być wyrażany jako wielokrotność (np. 8x) pomiędzy najniższą a najwyższą ogniskową lub jako wielkość dwóch soczewek, z których zbudowany jest układ optyczny, np. 10×40. Zaletą zoomu optycznego jest to, iż pozwala on na przybliżenie obrazu bez straty dla jego jakości, co pozwala na dostrzeganie szczegółów obiektów, które znajdują się w oddali. 

Innym rozwiązaniem jest zoom cyfrowy. W przeciwieństwie do zoomu optycznego wpływa jednak na jakość obrazu – przybliżenie jednocześnie obniża jego rozdzielczość, a więc nie pogłębia w żaden sposób wiedzy o detalach obserwowanego obiektu. Urządzenie jedynie powiększa obraz cyfrowo. 

Jakość wyświetlacza

W wypadku akcesoriów opartych na elektronice, czyli np. termowizji lub noktowizji, niezwykle ważna jest technologia wyświetlacza i jego parametry. Najczęściej możemy spotkać się z takimi rozwiązaniami jak LCOS, OLED czy AMOLED. Najważniejszymi kwestiami w kontekście technologii jest wartość kontrastu obrazu, która jest niezwykle wysoka w wypadku ekranów OLED i AMOLED. Ponadto druga z nich oferuje wyższą jasność, co ma wartość w trakcie słonecznych dni.

Poza tym istotną kwestią jest rozdzielczość obrazu (tu najlepiej poszukiwać urządzeń oferujących go w jakości FullHD, czyli 1920×1080) oferowanego przez wyświetlacz, a także zagęszczenie pikseli. Im większa rozdzielczość i zagęszczenie, tym bardziej szczegółowy obraz W połączeniu z wielkością wyświetlacza możemy spodziewać się obrazu wysokiej jakości, w którym obserwator może dostrzec liczne szczegóły. Ważne również, aby wyświetlacz umożliwiał pracę w różnych trybach (kolorach), dzięki czemu użytkownik może dostosować obraz do swoich preferencji kolorystycznych. Istotna jest poza tym częstotliwość odświeżania obrazu (wyrażana w Hz), która wskazuje, jak płynnie będzie widoczny ruch np. biegających zwierząt. 

Technologia

Jakość obrazu akcesoriów jest również powiązana z warunkami, w jakich dokonujemy obserwacji. Typowa luneta celownicza bez wsparcia nakładki noktowizyjnej czy lornetka będą jedynie przydatne w świetle dziennym. W wypadku działań w nocy, nad ranem lub wieczorem jakość obrazu będzie zależna od wykorzystywanej technologii – to do wyboru myśliwi mają noktowizję oraz termowizję. Metody te, które pozwalają na wykrywanie i obserwację obiektów w sytuacji niedostatecznego doświetlenia. Różnią się technicznymi szczegółami oraz parametrami – noktowizja ma mniejszy zasięg detekcji niż termowizja, co jednocześnie przekłada się na niższą cenę tego rozwiązania. 

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także