Szukaj
Close this search box.

Jak wykorzystuje się podczerwień w działaniach w terenie?

Dodano: 30 stycznia 2024

Współczesne myślistwo, choć nadal jest mocno zakorzenione w wielowiekowej tradycji, to nie stroni od nowinek technicznych. Jedną z nich jest wykorzystanie podczerwieni. W jaki sposób podczerwień pomaga podczas polowań czy przebywania w terenie? 

Czym jest podczerwień? 

Podczerwień (czasami skrótowo określenie jako IR, czyli z angielskiego infrared) to inaczej mówiąc promieniowanie elektromagnetyczne, którego długości fali waha się między światłem widzialnym a falami radiowymi, czyli od 780 nanometrów do 1 milimetra. Po raz pierwszy obecność promieniowania podczerwonego odkrył w 1800 roku William Herschel. Jedną z kluczowych cech charakterystycznych podczerwieni jest to, iż emituje ją każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego. 

Podczerwień w myślistwie

Powyższa właściwość podczerwieni spowodowała, iż początkowo jej wykorzystaniem zajął się przemysł wojskowy, następnie zastosowano ją w cywilnych działaniach, w tym oczywiście w myślistwie. Istnieją dwie podstawowe technologie, które korzystają z promieniowania podczerwonego – termowizja oraz noktowizja. Na czym polega różnica między nimi? 

Dzięki termowizji możliwe jest wykrywanie obiektów, które emitują promieniowanie podczerwone. Urządzenia wykorzystujące to rozwiązanie mogą przetworzyć podczerwień na obraz – im obiekt jest większy, tym większy zasięg urządzenia, np. celownik termowizyjny INFIRAY SAIM SCP19W wykryje samochód w promieniu 1,5 km, ale w wypadku zwierzęcia takiego jak dzik zasięg spada do 700 m. 

Noktowizja natomiast wykorzystuje dodatkowo zjawisko wzmocnienia podczerwieni, którą emituje specjalny oświetlacz (iluminator). Tego typu akcesoria wymagają więc choćby minimalnego światła, aby poprawnie działać. Źródłem tym może być wspomniany iluminator, którym jest dioda 940nm lub 850nm. Różnią się one przede wszystkim długość emitowanej fali podczerwieni, co wpływa na ich zasięg (diody 850nm charakteryzują się większym zasięgiem) oraz to, czy jej uruchomienie będzie widoczne. 

W jakich urządzeniach wykorzystuje się podczerwień?

Celowniki, monokulary i lornetki

Nowoczesne akcesoria myśliwskie nie mogą obyć się bez technologicznych rozwiązań, które ułatwiają poruszanie się w terenie w nocy. Zarówno noktowizja, jak i termowizja, znalazła szerokie zastosowania w celownikach, monokularach, lornetkach oraz nakładkach. Urządzenia te różnią się zastosowaniem, ale sposób ich działania jest bardzo podobny – dzięki przetworzeniu podczerwieni emitowanej lub odbitej od obiektów pozwalają je dostrzec na wyświetlaczach. Z racji swojego zaawansowania akcesoria termowizyjne są droższe, co wiąże się z ich większym zasięgiem detekcji. Wiele z produktów tego typu umożliwia nie tylko obserwację i wykrywanie np. zwierzyny, ale także nagrywanie materiałów wideo, wykonywanie zdjęć, mogą się także łączyć z innymi urządzeniami za pomocy modułów Wi-Fi czy Bluetooth. 

Fotopułapki

Ponadto podczerwień jest wykorzystywana w fotopułapkach. To niewielkie urządzenia, zwane czasami pułapkami leśnymi, dzięki którym użytkownik może monitorować dany teren. Tu dodatkowym rozwiązaniem, poza iluminatorami podczerwieni, jest obecność czujnika PIR. Jego zadaniem jest wykrycie zmian w podczerwieni w polu detekcji. Wystarczy, że w polu pojawi się obiekt, którego temperatura jest wyższa niż otoczenia (czyli pojazd, człowiek, zwierzę itp.). Zmiana ta wywołuje pożądaną przez użytkownika akcję, czyli np. wykonanie zdjęcia lub nagranie materiału wideo. Zasięg urządzeń tego typu zależy od wybranego urządzenia i wynosi od 10 do 40 metrów.

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także