Szukaj
Close this search box.

Jak ustawić fotopułapkę

Dodano: 10 września 2020

Bardzo często zadajecie nam pytania w stylu „jakie ustawienia fotopułapki są najlepsze” lub po prostu „jak ustawić kamerę, żeby działała najlepiej”. Wypunktujemy tutaj kilka praktycznych porad na temat optymalnej konfiguracji fotopułapek.

1. Co za dużo, to niezdrowo!

Duża część obecnych na rynku fotopułapek oferuje znacznie więcej niż tylko zrobienie zdjęcia po wyzwoleniu ruchu. Kamera może zrobić np. kilka zdjęć w serii, dodatkowo nagrać video i jeszcze najlepiej jak potrafi wszystko wysłać na 2 numery telefonów i 1 adres e-mail… Brzmi to świetnie, ale trzeba pamiętać, że korzystanie z nadmiernej ilości dodatkowych opcji oferowanych przez fotopułapkę, może w bardzo znaczącym stopniu ograniczyć jej czas działania na bateriach, a także spowodować częstsze zawieszanie się.

Zalecamy korzystać z tych opcji z rozwagą i wybierać je według interesujących nas priorytetów. Np. jeśli istotne jest dla nas, żeby fotopułapka szybko robiła i wysyłała zdjęcia, to lepiej nie ustawiać przy okazji nagrania 60 sekundowego filmu. Jest to ważne zwłaszcza przy najtańszych modelach, które słabiej radzą sobie z dużą ilością zadań.

2. Daj złapać oddech kamerce, czyli skorzystaj z opóźnienia

Często pomijanym parametrem przy ustawianiu fotopułapki jest opóźnienie (czyli tzw. interwał). Określa ono czas, przez który czujnik ruchu pozostaje wyłączony po zrobieniu zdjęcia. Po tym okresie, detektor ponownie jest aktywny, a fotopułapka gotowa do robienia zdjęć.

Zawsze zalecamy ustawić czas opóźnienia na przynajmniej 1-2 minuty.

3. Nieograniczona Moc!

Zasilanie ma istotny wpływ na doświetlenie i szybkość działania fotopułapki. Pamiętajmy o tym! Często na nasz serwis trafiają kamery, które podobno słabo doświetlają nocne zdjęcia. Tymczasem okazuje się, że stosowane są w nich słabej jakości baterie lub zużyte akumulatorki, które wystarczy wymienić na nowe.

Większość fotopułapek zasilana jest bateriami AA 1,5V (tak zwane, popularne „paluszki”). Istnieją także akumulatorki AA ale ich napięcie wynosi 1,2V. Plusem stosowania akumulatorków jest to, że są wielokrotnego użytku i po rozładowaniu mogą być ponownie ładowane, a nie tak jak zwykłe baterie – wyrzucane. Minusem – ich niższe, niż u baterii, napięcie. Trzeba także pamiętać, że akumulatorki z czasem też ulegają zużyciu i ich wydajność spada.

Alternatywą do baterii może być podpięte do kamery zasilanie zewnętrzne, np. w postaci Panelu Solarnego lub Specjalnego Akumulatora dostępnych w naszej ofercie.

4. Zdalne sterowanie przez Aplikację lub SMS

Dzięki tej funkcji możemy komunikować się z fotopułapką z poziomu naszego telefonu. Jesteśmy w stanie wymusić zrobienie zdjęcia lub zmianę ustawień. Włączenie tej funkcji powoduje znaczny wzrost zużycia baterii przez kamerę więc róbmy to tylko wtedy, gdy faktycznie będziemy chcieli z niej korzystać.

5. Wyłączmy, co niepotrzebne

Jeśli kamera posiada dodatkowe funkcje, z których nie chcemy korzystać, lepiej je wyłączyć. Zmniejszy to zużycie baterii i może przyspieszyć działanie. Np. jeśli przesyłamy zdjęcia tylko przez MMS na nasz telefon, możemy wyłączyć w menu przesyłanie przez SMTP lub na serwer FTP. Bądź jeśli niepotrzebne nam są aż tak duże zdjęcia jakie maksymalnie oferuje kamera, możemy zmniejszyć rozdzielczość zdjęć w menu. Okroi to ich rozmiar na karcie pamięci, dzięki temu przyspieszy rejestrowanie oraz przesyłanie.

6. Karta SD to nie to samo co karta microSD w adapterze

Tutaj sprawa jest prosta – jeśli producent podaje, iż w fotopułapce zalecane jest użycie karty pamięci SD (SDHC) to właśnie taka powinna być stosowana. Karty microSD w adapterach bardzo często powodują problemy z działaniem fotopułapek (czasem początkowo nie sprawiają problemów, ale szybko się to kończy i jednak ich nie zalecamy).

7. Zabezpiecz się

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia fotopułapki przed kradzieżą jest jej dobre ukrycie. Pomocna jest także dodatkowa metalowa obudowa fotopułapki oraz linka Master Lock.

Pomocne jest ustawienie hasła dostępu do fotopułapki. Warto je ustawić i koniecznie zapamiętać! Po ustawieniu hasła będzie ono wymagane przy ponownym uruchomieniu kamery.

Powinniśmy także spisać numer IMEI urządzenia, który w razie kradzieży, może pomóc w jego namierzeniu. Znajdziemy go w menu pod pozycją Wersja / Info / About.

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także