Szukaj
Close this search box.

Jaki wpływ na funkcjonalność fotopułapek będzie miało wyłączenie 3G?

Dodano: 28 czerwca 2022

Wyłączenie sieci 3G w Polsce – czy fotopułapki obsługujące tę technologię przestaną spełniać swoją funkcję? Spieszymy z wyjaśnieniem: oczywiście, że NIE. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Sieci T-mobile i Orange zapowiedziały wyłączenie technologii 3G najwcześniej. Pierwszy wymieniony operator zakończy ten proces już pod koniec przyszłego roku, drugi zaś z końcem 2025. Pozostali dwaj operatorzy (Play i Plus) nie podali jeszcze precyzyjnej daty. Jedno wiemy na pewno: nastąpi to prędzej czy później.

W ostatnim czasie sporą burzę, na forach dyskusyjnych i grupach na portalach społecznościowych związanych z fotopułapkami, wywołuje kwestia wyłączenia sieci 3G przez polskich operatorów komórkowych. Najczęściej internauci spierają się o to, czy warto kupić w obecnym czasie kamerę obsługującą sieć 3G. Jedni twierdzą, że to pieniądze wyrzucone w błoto, inni są zdania, żeby kupować i używać dopóki można. My, jako największy sklep z fotopułapkami w Polsce, nie odnotowaliśmy spadku sprzedaży tych modeli. Sprzedaż zakończy się w momencie, gdy ostatnie kamery tego typu zejdą z taśmy produkcyjnej. I jak najbardziej: ogłaszamy wszem i wobec, że kończy się era produkcji fotopułapek 2G i 3G. Natomiast pragniemy zaznaczyć, że wyłączenie nadajników 3G nie zakończy przesyłania zdjęć w formie MMS-a lub maila z kamery leśnej na nasz telefon! Musimy pamiętać, że te urządzenia w momencie słabego zasięgu, bazują na technologii 2G – KAŻDA! Nawet te, które wspiera LTE! Gdy siła sygnału jest zbyt słaba, uruchamia się przesyłanie w niższej technologii sieciowej: odpowiednio 3G, potem 2G. W praktyce oznacza to, że przesyłanie danych odbywa się wolniej, ale nadal funkcjonuje.

Wyłączenie 3G nastąpi zdecydowanie szybciej niż 2G.

O ile dni, a raczej lata sieci 3G są już policzone, to z 2G nie pójdzie tak łatwo. Otóż zbyt wiele urządzeń działa w oparciu o technologię 2G. Obsługuje ona ruch M2M (maszyna-maszyna), czyli m.in. bankomaty, terminale płatnicze, różnego rodzaju inteligentne czujniki. W przypadku 3G chodzi przede wszystkim o telefony, dlatego jest wyłączana w pierwszej kolejności. Jak widzimy wyłączenie najstarszej z podanych technologii będzie się wiązać z ogromnym przedsięwzięciem dla całego kraju, gdyż nie chodzi tu tylko o kwestię telekomunikacji (a więc wymiany najstarszego typu telefonów). Zatem o sieć 2G nie musimy się na razie martwić :-), a co za tym idzie o działanie fotopułapek 3G, także o tak dobrze Wam znaną i uwielbianą SF3.5.

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także