Szukaj
Close this search box.

Jak dbać o swoją broń myśliwską? Porady dotyczące konserwacji i pielęgnacji

Dodano: 24 czerwca 2024

Broń myśliwska to nie tylko narzędzie, ale także inwestycja, która wymaga odpowiedniej troski i konserwacji, aby mogła służyć przez wiele lat. Regularne czyszczenie i pielęgnacja broni myśliwskiej nie tylko przedłuża jej żywotność, ale także zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność podczas polowania. 

Kiedy czyścić broń?

Temat konserwowania broni myśliwskiej jest bardzo szeroki, w związku z czym nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy przeprowadzić szczegółowe czyszczenie. Wiele zależy od tego, jak często broń jest używana, a także od jej rodzaju. Nie oznacza to jednak, że sporadyczne oddawanie strzałów wiąże się z całkowitym odpuszczeniem konserwacji – jej częstotliwość należy dostosować do liczby oddawanych strzałów lub po prostu przeprowadzać ją przynajmniej raz do roku. Początkowi myśliwi, nim wypracują własną technikę czyszczenia, powinni natomiast zasugerować się wskazaniami producenta broni, którą posiadają. 

Istnieje jednak inne podejście, bardzo popularne wśród myśliwych, czyli czyszczenie po każdej aktywności. Nie ma znaczenia, czy broń faktycznie była użyta – wystarczy, że została zabrana w teren, gdzie może panować wilgoć, pył, który może zanieczyścić elementy broni. Założenie jest takie, że resztki prochu, brud, wilgoć mogą gromadzić się w lufie i mechanizmach, co może prowadzić do korozji i uszkodzeń. Regularne czyszczenie sprawia natomiast, że wspomniane zanieczyszczenia nie będą się nagromadzać, co może w przyszłości sprawić, iż będą trudniejsze do usunięcia. 

Narzędzia niezbędne do konserwacji

Jeśli chcemy przeprowadzić konserwację tuż po polowaniu, to trzeba odczekać, aż broń będzie miała temperaturę pokojową. Do czyszczenia broni niezbędne są odpowiednie narzędzia: wycior, przecieraki o właściwym dla broni kalibrze, szczotki, czyściwa i skrobaki do usuwania resztek prochu. Warto także zaopatrzyć się w specjalne preparaty do czyszczenia broni, które są dostępne w sklepie dzikaknieja.pl. Warto przy tym pamiętać, iż zbyt intensywne czyszczenie może prowadzić do uszkodzeń. Należy stosować delikatne ruchy i unikać nadmiernego szorowania. Podczas czyszczenia, konserwacji oraz przechowywania broń zawsze powinna być rozładowana. 

Po dokładnym wyczyszczeniu broni, należy ją odpowiednio nasmarować. Pomaga zapobiegać korozji i zapewnia płynne działanie mechanizmów. Warto stosować specjalistyczne oleje takie jak Brunox, Ballistol czy Gungrease, które są przeznaczone do ochrony przed wilgocią i rdzą. Świetnie nadają się także do stosowania na drewnianych elementach broni. Oleje są na tyle uniwersalne, iż jednocześnie służą do konserwacji kluczowych elementów broni. Podczas stosowania oleju należy zwrócić na mechanizmy spustowe i zamki, które powinny być regularnie konserwowane, aby zapewnić ich niezawodność. Istotne, aby po wszystkich działaniach broń była sucha. W lufie nie mogą znajdować się pozostałości oleju lub innego preparatu, poza tym broń należy chronić przed wilgocią, np. w postaci osiadającej pary. 

Przechowywanie broni

Podstawą dbałości o broń jest jej prawidłowe przechowywanie. Myśliwy jest do tego zobowiązany również prawnie – mówią o tym Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z tymi przepisami szafa na broń myśliwską musi spełniać wymogi klasy S1 według normy PN-EN 14450. Dzięki temu broń będzie przechowywana w suchym i bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci i osób nieupoważnionych. Przykładem takiego rozwiązania jest model SMALL OPTIMAL + 4P. W szafie tej można przechowywać do 4 sztuk broni, posiada ona również 3 półki do przechowywania amunicji. Ponadto szafa tego typu chroni przed pyłem czy wilgocią. 

Dbanie o broń myśliwską to inwestycja w jej długowieczność i niezawodność. Regularne czyszczenie, smarowanie oraz odpowiednie przechowywanie to podstawowe czynności, które powinny stać się rutyną każdego myśliwego. Przestrzegając powyższych zasad, zapewniamy sobie bezpieczeństwo, komfort i celność użytkowanej broni. Dobrze zadbana broń to gwarancja udanych łowów.

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także