Szukaj
Close this search box.

Skuteczne sposoby montażu fotopułapek

Dodano: 15 września 2020

Gdzie i w jaki sposób najlepiej zamontować fotopułapkę? Na co powinniśmy zwrócić uwagę dokonując montażu kamery? W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące sposobu instalowania tego typu urządzeń.

Kamuflaż to podstawa

Ogromną zaletą fotopułapek jest ich bezprzewodowość. Mamy więc dowolność w wyborze miejsca, gdzie je zamontujemy, nie ogranicza nas tutaj brak źródła stałego zasilania. Przy fotopułapkach z modułem MMS warto zwrócić uwagę aby było to miejsce gdzie mamy w miarę dobry zasięg sieci, w której kamera pracuje. Unikniemy dzięki temu problemów z przesyłaniem zarejestrowanych zdjęć na nasz telefon.

Z założenia fotopułapka ma być niewidoczna dla osób postronnych. Dzięki dobremu doborowi miejsca kamera utrwali dla nas interesujące zdjęcia i/lub filmy nie wzbudzając przy tym niechcianego zainteresowania. Bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o maskowanie urządzenia, jest przymocowanie jej do drzewa. Aby była bardziej dyskretna można obłożyć fotopułapkę kawałkami kory, liści i mchu. Należy jednak pamiętać aby nie zakryć czujnika ruchu, diod ani obiektywu.

Wybór miejsca

Ważne jest, aby umieścić kamerę na stabilnej gałęzi lub solidnym konarze. Zamontowanie na cienkim drzewku może skutkować poruszaniem się fotopułapki, co może niepotrzebnie uruchamiać czujnik ruchu, a następnie rejestrować niechciane zdjęcia lub filmy. To z kolei może być przyczyną zbyt szybkiego rozładowywania baterii. Więcej na temat ustawień wydłużających czas pracy fotopułapki przeczytasz TUTAJ.

W zasadzie fotopułapkę możemy ulokować na każdej powierzchni stałej. Na długich, okrągłych podłożach typu słup, rynna, balaska ogrodzenia – idealnie sprawdzi się pasek montażowy.  Ściany budynków, drewniane szopy również będą odpowiednie – tu dobrym mocowaniem będzie świder (do miękkich powierzchni typu deska) lub metalowy montaż np. typu obrotowego.

Przy wyborze miejsca musimy również zwrócić uwagę, aby nie była ulokowana w miejscu nasłonecznionym. Zdecydowanie lepszą opcją będzie skierowanie jej na północ.

Niezbyt wysoko

Optymalna wysokość montażu fotopułapki to maksymalny wymiar obiektu, który chcemy uwiecznić. Jeżeli chcemy złapać niedużą zwierzynę typu lisy, dziki idealną wysokością będzie pół metra. Dla rogacza będzie to 1,5-2 metry. Nie powinniśmy umieszczać kamery powyżej 2 metrów ze względu na „pole martwe” czujnika ruchu. Kąt widzenia czujnika ruchu PIR, w zależności od modelu, może wynieść od 10°-20°, czyli przestrzeń, której kamera nie wychwyci jest znaczna.

Niezbędnik

Do większości fotopułapek dostępnych na rynku producenci dodają akcesoria. W zależności od modelu w opakowaniu możemy znaleźć pasek montażowy. Ale ponieważ jest to zwykły materiał parciany, lubi się niestety ścierać. Doskonałą alternatywą jest stalowa linka Master Lock. Posiada dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkową kradzieżą w postaci zamykanej na kluczyk kłódki. Jest regulowana i zdecydowanie dłuższa, dzięki czemu możemy zawiesić kamerę na konarze o obwodzie do 1,8m. Dobrym rozwiązaniem jest montaż, dzięki któremu w prosty sposób możemy zmieniać kąt nachylenia kamery.

Idealną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi są metalowe obudowy do fotopułapek. Po pierwsze: ze względu na ciemne kolory, idealnie wkomponowują się w leśne otoczenie. Po drugie: solidne wykonanie pozwala na zabezpieczenie jej przed uszkodzeniami mechanicznymi, zwierzętami,  niechcianą kradzieżą oraz wandalizmem. ZOBACZ DOSTĘPNE AKCESORIA.

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także