Szukaj
Close this search box.

Fotopułapka live view – czym jest i kiedy warto ją wykorzystać?

Dodano: 23 maja 2024

Fotopułapki live view, dzięki połączeniu możliwości noktowizora i fotopułapki z transmisją obrazu na żywo, umożliwiają monitorowanie terenu w czasie rzeczywistym. Kiedy warto stosować tego typu rozwiązanie? Na jakie funkcje fotopułapek live view warto zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia?

Czym jest fotopułapka live view?

Fotopułapka live view to urządzenie, które wykorzystuje kamerę cyfrową do rejestrowania obrazu oraz technologię transmisji danych GSM, aby przekazywać obraz na żywo do wybranego urządzenia, takiego jak telefon komórkowy czy tablet. Dzięki temu możemy obserwować teren w czasie rzeczywistym, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Jednocześnie są to urządzenia wyposażone w noktowizor krótkiego zasięgu, który umożliwia obserwację również w nocy. Warto tu zaznaczyć, że podgląd na żywo jest tylko funkcją dodatkową – użytkownik może „wejść” w podgląd na żywo, ale standardowo kamera działa również na wykrycie ruchu, czyli czujnik pir. Jeśli kamera zarejestruje ruch, wysyła nam powiadomienie do aplikacji mobilnej. Tam odtworzymy zarejestrowane zdjęcie lub film w zależności od naszych ustawień. 

W jakich sytuacjach fotopułapki live view mogą okazać się przydatne? 

Fotopułapki live view są doskonałym narzędziem do obserwacji dzikiej zwierzyny. Możemy je umieszczać w lesie, na polach czy w innych naturalnych środowiskach, aby monitorować zachowania zwierząt bez ingerencji i obecności człowieka. Fotopułapki mogą również pomóc w wykrywaniu niepowołanych osób i intruzów w terenie lub w okolicy budynków, co pozwala na szybką reakcję. Mogą z nich korzystać zarówno osoby prywatne, jak i agencje ochrony czy służby w ramach ochrony mienia. Ponadto fotopułapki są przydatne w celu ochrony terenów naturalnych – to przydatne narzędzie dla organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Dzięki fotopułapkom live view można monitorować populacje zagrożonych gatunków, identyfikować obszary o wysokim stopniu zagrożenia czy reagować na sytuacje awaryjne w terenie.

Jak działa fotopułapka typu live view?

Sposób działania fotopułapki live view jest identyczny, jak w wypadku urządzeń pozbawionych podglądu na żywo. Jest ona wyposażona w pasywny czujnik ruchu PIR, który wykrywa zmiany w promieniowaniu podczerwonym do 20-30 metrów zależności od modelu fotopułapki. Czujnik ten wyzwala migawkę aparatu, który wykonuje zdjęcie lub rejestruje materiał wideo. Dodatkowo fotopułapka posiada iluminator podczerwieni, który pozwala na wykrywanie obiektów w nocy. W tym wypadku wykorzystuje się diody 940nm, których praca jest niewidoczna dla ludzkiego oka. Istnieją również modele z diodami 850nm, które mogą być jednak zauważone.

Aby istniała możliwość komunikacji pomiędzy fotopułapką i urządzeniem mobilnym niezbędny jest moduł GSM, w którym umieszczamy kartę SIM. Z jego pomocą urządzenie może wysyłać zdjęcia bądź filmy do chmury, które oglądamy w specjalnej aplikacji na telefonie (najczęściej jest to aplikacja bezpłatna, jak to ma miejsce w przypadku modelu HC-600Pro Live view), którą należy wcześniej zainstalować i w prosty sposób sparować ze swoim urządzeniem. 

Jakość obrazu, który możemy obserwować na żywo, zależna jest natomiast od parametrów urządzenia – wspomniany model HC-600Pro Live view jest wyposażony w kamerę, która może nagrywać wideo w 2K oraz wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 30 Mpx. Ponadto na jakość i płynność obrazu ma wpływ na jakość połączenia z internetem użytkownika. 

Przydatnym elementem fotopułapki jest również moduł GPS. Pozwala on na bardzo dokładną lokalizację urządzenia.To dobre rozwiązanie, gdy dojdzie do kradzieży fotopułapki lub jej zgubienia, pamiętajmy jednak, że jeśli złodziej wyjmie zasilanie z kamery i kartę SIM, nie znajdziemy kamery. Pomaga to także w momencie, gdy po jakimś czasie zapomnimy, gdzie zamontowaliśmy fotopułapkę live view. 

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także