Szukaj
Close this search box.

Zoom optyczny a cyfrowy – na czym polega różnica?

Dodano: 14 listopada 2023

Zoom to jedna z najważniejszych funkcji, na które zwracamy uwagę podczas wyboru przyrządów celowniczych. Pozwala na obserwację obiektów w dużym powiększeniu bez konieczności fizycznego zbliżania się, co jest niezwykle przydatne zarówno podczas działań polowań, jak i nagrywania filmów czy wykonywania zdjęć. Zoom występuje w dwóch głównych wariantach: optycznym i cyfrowym. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Jaka jest różnica między zoomem optycznym a cyfrowym?

Zoom optyczny – czysta jakość zbliżenia

Zoom optyczny to funkcja, która bazuje na optyce urządzenia. W kontekście myślistwa najczęściej zoom optyczny spotkamy w lunetach, które umożliwiają zmianę ogniskowej. Na czym to polega? Otóż w tego typu przyrządach wbudowana jest ruchoma soczewka, której ruch pozwala na zmianę ogniskowej. Im soczewka jest dalej od matrycy aparatu lub okularu, tym “większy” jest obserwowany obiekt. 

Warto jednocześnie zwrócić uwagę na to, jak zoom optyczny jest opisywany. Wartość np. 6x nie oznacza wbrew pozorom, iż dany obiekt zostanie powiększony sześciokrotnie. Jest to natomiast maksymalna wielokrotność pomiędzy najniższą a najwyższą ogniskową lunety, aparatu lub innego przyrządu. Nie zmienia to faktu, iż główne cechy zoomu optycznego to:

  1. Brak utraty jakości. Jednym z kluczowych aspektów zoomu optycznego jest to, że nie wpływa on negatywnie na jakość (rozdzielczość) obrazu. Zdjęcia lub filmy zrobione z wykorzystaniem zoomu optycznego są ostre i zachowują wiele szczegółów.
  2. Zoom optyczny umożliwia zbliżenie obrazu, co pozwala na dokładniejsze kadrowanie oraz obserwację szczegółów danego obiektu – to argument, który bardzo przemawia za stosowaniem przyrządów tego typu w terenie. 

Zoom cyfrowy, czyli elektroniczne przybliżenie

Zoom cyfrowy to proces przybliżania obrazu poza możliwości optyczne przyrządu przy użyciu technologii cyfrowej. Przybliżenie to jest więc pozorne – aparat czy inne urządzenie wycina (kadruje) oryginalny obraz do wielkości wyświetlacza. Tego typu operację możemy wykonać na własnym komputerze, przybliżając zdjęcie w podstawowym programie do wyświetlania obrazów. Jest to więc jedynie rozciągnięcie obrazu na danym obszarze. Co jeszcze warto wiedzieć o zoomie cyfrowym? 

  1. Jednym z najważniejszych ograniczeń zoomu cyfrowego jest to, że może prowadzić do utraty jakości obrazu. Ponieważ ten rodzaj zoomu po prostu powiększa obraz, zamiast wykorzystywania praw optyki, szczegóły mogą być rozmyte, a obraz może stać się spikselizowany (jego rozdzielczość będzie niższa). 
  2. Zoom cyfrowy pozwala na dalsze zbliżenie, ale kosztem wspomnianej już jakości obrazu. Przydaje się więc w momencie, gdy chcemy dowiedzieć się więcej na temat otaczającej nas okolicy, ale musimy być świadomi wspomnianych ograniczeń. 
  3. Wiele tańszych i mniejszych urządzeń oferuje zoom cyfrowy, gdyż jest on łatwy w implementacji. 

Zoom optyczny i cyfrowy to dwie różne technologie zbliżania. Zoom optyczny oferuje znacznie lepszą jakość obrazu, ponieważ jest oparty na optyce, podczas gdy zoom cyfrowy to elektroniczne przybliżenie, które może prowadzić do utraty jakości. Wybierając aparat fotograficzny lub smartfon, zastanów się, jakie są Twoje priorytety – czy zależy ci na jakości obrazu, czy na możliwie dużym zbliżeniu. Ostatecznie, oba rodzaje zoomu mają swoje miejsce i zastosowanie. Sklep Dzika Knieja oferuje szeroki wybór przyrządów celowniczych czy fotopułapek, które pozwalają na skuteczną obserwację terenu czy celowanie.

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także