Czym jest survival
Survival to nic innego jak sztuka przetrwania w trudnych warunkach, która z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów. „Uprawianie” survivalu jest bardzo ciekawą metodą spędzania czasu. Świeże powietrze, kontakt z naturą i cisza, a, przede wszystkim, brak pośpiechu – natura żyje swoim własnym rytmem, do którego się przystosowujemy. Obserwujemy przyrodę i przebywamy w niej, z dala od cywilizacji. Survival stwarza okoliczności, które uruchomiają uśpione w nas instynkty i dzięki którym wracamy do korzeni. Rozpalanie ogniska, budowa schronień – to są podstawy sztuki przetrwania, jednak mogą nam się przydać nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych. Proste umiejętności, jak rozbijanie namiotu czy rozpalanie ognia, możemy wykorzystać np. podczas wypadu ze znajomymi do lasu. Dodatkowo survival w doskonały sposób kształtuje w nas ważne umiejętności psychiczne: uczy oceniać ryzyko, efektywnie działać pod wpływem stresu oraz szybko podejmować decyzje.
Zadbaj o ekwipunek
Warto zaznaczyć, że pomimo kuszącej wizji wymagającej acz niezapomnianej przygody, survival jest trudny do praktykowania. Musimy przygotować się do jego nauki poprzez zdobycie odpowiedniej wiedzy i SPRZĘTU. Jeżeli wybierasz się na wędrówkę, niezależnie od tego czy to będą góry, las czy jezioro powinieneś wziąć ze sobą:
Nóż
Warto mieć ze sobą dobre ostrze które nie zawiedzie nas w krytycznym momencie. Twój nóż musi być niezawodny i solidny, przyda się w naprawdę wielu pracach. Aby służył nam przez długi czas warto pamiętać o trzech zasadach obchodzenia się z nożem. Po pierwsze: dbaj o jego czystość. Po drugie: nigdy nie pożyczaj swojego noża. Po trzecie: nigdy nie wbijaj go w ziemię.
Latarkę
Jest podstawą survivalowego wyposażenia, przyda się nawet na krótką wyprawę do lasu. Wybierając ten sprzęt, zwróćmy uwagę aby latarka była wodoodporna oraz wytrzymała na niskie temperatury.
Mapę okolicy, kompas
O tym jak ważne jest rozpoznanie terenu nie musimy chyba wspominać 🙂
Zapałki
Podstawą w survivalu jest nauka rozpalania ognia. Zapałki najlepiej zabezpieczyć woreczkiem strunowym, żeby nie zamokły. Na początek warto próbować rozpalić ognisko od jednej zapałki. Kiedy już opanujemy pierwszy sposób do perfekcji spróbujmy nauczyć się rozpalania za pomocą krzesiwa.
Telefon komórkowy
W telefonie możesz mieć dostępne szczegółowe mapy terenu, w którym na daną chwilę się znajdujesz. Korzystając z telefonu jako nawigacji należy dopilnować, żeby się nie rozładował. Warto przed wyjściem w teren naładować go do pełna albo zabrać ze sobą powerbank.
Należy pamiętać, że nauka survivalu to proces ciągły, nie można całej wiedzy posiąść raz na zawsze. Należy cały czas się go uczyć i polepszać swoje umiejętności przetrwania w terenie. Każda bowiem wyprawa uczy nas nowych zdolności, a jednocześnie dostarczamy sobie także niezapomnianych przeżyć i wspomnień.