Szukaj
Close this search box.

Obiektyw w fotopułapce – różnice pomiędzy standardowym a szerokokątnym.

Dodano: 23 lutego 2021

Coraz więcej modeli fotopułapek schodzi z taśmy produkcyjnej w dwóch wariantach: z obiektywem standardowym i szerokokątnym. Te drugie najczęściej oznaczane są literą 'W’ w nazwie/symbolu (z ang. wide, co oznacza szeroki). W artykule krótko przedstawimy różnice pomiędzy tymi dwoma obiektywami.

Pole widzenia

Podstawową różnicą jest kąt widzenia w poszczególnych obiektywach. W standardowym ten kąt wynosi ok. 50° (w zależności od modelu fotopułapki i jej producenta). Przy jego użyciu uzyskiwany jest obraz z perspektywą zbliżoną do tej, jaką widzi ludzkie oko.

Natomiast obiektyw szerokokątny, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia uchwycenie w kadrze szerokiego kąta – w fotopułapkach najczęściej stosowane są w zakresie 90°-120°. Warto zauważyć, że te wartości przekraczają kąt patrzenia ludzkiego oka. Ten model znacząco poszerza nam pole widzenia, doskonale sprawdzi się do monitorowania dużych obiektów blisko kamery. Idealnie nada się na przykład do fotografowania większych konstrukcji z niewielkiej odległości, ciasnych wnętrz, uchwycenia dużej ilości uli w pasiece, obejmie sporą część stawu bądź nęciska.

W praktyce wygląda to następująco:

Możemy zauważyć, że obraz w obiektywie szerokokątnym optycznie oddala obiekty. W przypadku, gdy pojawiają się one w odległości powyżej kilku metrów od fotopułapki, rejestrowane są jako zniekształcone, mało wyraźne. I to również będzie miało znaczenie w doświetleniu nocnym zdjęć i filmów.

Kilka metrów doświetlenia więcej

Pomimo, że w fotopułapce z obiektywem zarówno tradycyjnym jak i szerokokątnym zastosowano dokładnie taką samą ilość diod IR, różnica w doświetleniu jest widoczna. Dzieje się tak, ponieważ światło podczerwieni rozprasza się w inny sposób. W kamerze z szerokokątnym obiektywem widzimy większy, znacznie szerszy obraz i tu otrzymujemy również szersze doświetlenie bliżej fotopułapki. W miarę gdy obraz się oddala, mniej skupia doświetlenie w dalszej części. Dlatego, podczas gdy w tradycyjnym obiektywie mamy np. 25 metrów realnego doświetlenia, w wersji szerokokątnej ten dystans maleje o kilka metrów.

Udostępnij w swoich mediach

Zobacz także