Poradnik przed zakupem fotopułapki

list In: Fotopułapki On:

Kilka porad przydatnych przed zakupem fotopułapki.

Fotopułapki to urządzenia z zasady rejestrujące dyskretnie wszystkie zdarzenia, które odbywają się w ich zasięgu. Aktywowane są automatycznie po wykryciu ruchu. Dzięki zastosowaniu specjalnych Diod IR mogą także niezauważalnie rejestrować zdarzenia odbywające się w nocy.

 

Z modułem GSM, czy bez?

  • Fotopułapki bez modułu GSM są tańsze i zwykle różnią się od tych drugich tylko tym, że nie mają możliwości wysyłania zrobionych zdjęć na telefon komórkowy lub e-mail. Zapisują je tylko na karcie pamięci.
  • Fotopułapki z modułem GSM są droższe ale też mają tą przewagę, że w momencie zrobienia zdjęcia wysyłają je na nasz telefon lub e-mail. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza, kiedy używamy fotopułapki do ochrony jakiegoś obiektu. Wystarczy dokupić kartę SIM jak do zwykłego telefonu. Takie przesyłanie danych można w każdej chwili wyłączyć, wtedy fotopułapka działa jak standardowa bez modułu GSM.

 

Zdalne Sterowanie

  • Opcja dostępna tylko w fotopułapkach z modułem GSM. Pozwala nam zarządzać fotopułapką i zmieniać jej ustawienia z dowolnego miejsca przez zwykły SMS lub za pośrednictwem specjalnej aplikacji na telefon. Umożliwia nam to np. wysłanie specjalnego SMS'a po którym fotopułapka zrobi zdjęcie i odeśle je z powrotem na nasz telefon.

 

"Czarny Błysk" - czyli różnice w diodach IR 940nm i 850nm

  • Diody IR 940nm - określane jako niewidoczne dla ludzkiego oka, i takie też są. W pewnych, rzadkich wypadkach, kiedy ich moc jest bardzo duża, z niewielkiej odległości może być widoczne bardzo słabe zażarzenie się. Jest to jednak w praktyce bardzo ciężkie do zaobserwowania. Dzięki niewidocznemu doświetleniu sprawdzają się idealnie do zabezpieczenia za pomocą fotopułapki obiektu przed ludźmi lub, gdy istnieje ryzyko, że w niedalekiej odległości od miejsca zainstalowania fotopułapki będą poruszać się ludzie.
  • Diody IR 850nm - ich zaleta to delikatnie większa moc i zasięg doświetlenia, a także troszkę mniejsze zużycie energii w porównaniu do diod 940nm. Wadą niestety jest to, iż w nocy mogą być przez moment widoczne w momencie robienia zdjęcia. Jest to blade zajarzenie się (nie jest to błysk!) na ułamek sekundy przy zdjęciu. Polecane są w sytuacjach i miejscach, w których nie ma obawy o zauważenie fotopułapki i jej ewentualną kradzież.

 

Zasięg Fotopułapki. Ale jaki - PIR / Oświetlenia IR / Obiektywu?

  • Jeden to zasięg czujnika ruchu fotopułapki (zasięg PIR). Określa max. odległość z jakiej fotopułapka zostanie wzbudzona, czyli wykona zdjęcie. Zależy on od różnicy temperatury otoczenia i ruchomego obiektu. Większość producentów w specyfikacji podaje zasięg PIR w temperaturze około 25°C. Oznacza to w praktyce, że przy niższej temperaturze zasięg może być większy, natomiast przy wyższej - mniejszy. Zasięg PIR zależy też od wielkości obiektu. Zasięg fotopułapki dla małego obiektu jak np. jeża będzie dużo mniejszy niż dla obiektu wielkości człowieka.
  • Drugi zasięg to zasięg podświetlania IR. Ma on znaczenie tylko w nocy. Określa maksymalny dystans jaki oświetlają diody w punkcie centralnym zdjęcia/filmu. Należy pamiętać, że duży wpływ na niego mają warunki atmosferyczne (np. mgła znacząco zmniejszy ten zasięg) ale i także kontrast pomiędzy obiektem a otoczeniem. Ubrany cały na czarno człowiek na tle czarnego lasu będzie o wiele mniej oświetlony niż tablica rejestracyjna samochodu na tej samej odległości.
  • Trzeci zasięg to zasięg samego obiektywu (ostrzenia). Ponieważ fotopułapka to połączenie w pełni automatycznego cyfrowego aparatu z czujnikiem ruchu to parametry są ustawiane w sposób jak najbardziej uniwersalny. Oznacza to w praktyce, że zdjęcia będą ostre od mniej więcej 3m do nieskończoności. Dzięki temu w dzień można zobaczyć na zdjęciu obiekty oddalone nawet o kilkadziesiąt metrów od fotopułapki.

 

JAKOŚĆ <=> FABRYKA

  • Jakość wykonania oferowanych fotopułapek na rynku różni się od siebie. Te sprzedawane w naszym sklepie są przez nas wcześniej testowane, więc możemy zapewnić iż nie handlujemy tymi słabymi
  • Jakość zdjęć zależy od wielu czynników takich jak: matryca, ilość i zasięg diod w nocy, rodzaj zdjęć noc/dzień, ISO i inne
  • Wszystkie fotopułapki dostępne na rynku w Polsce, Europie czy USA pochodzą z fabryk w Chinach. To czy fotopułapka ma logo Bushnell, Acorn, itp nie znaczy jeszcze nic. W tej samej fabryce w Chinach produkuje się dla wielu klientów urządzenia na tych samych (bądź nie) podzespołach. To odbiorca decyduje czy chce mieć swoje logo na produkcie czy nie. Tak więc jakość nie idzie w parze z logo na aparacie.

 

ZABEZPIECZENIE PRZED KRADZIEŻĄ

  • Jest nie możliwe. Możemy najwyżej trochę skomplikować życie złodziejowi/wandalowi. Żaden nadajnik zabezpieczający, skrzynka "pancerna" nie pomoże. Jak nie uda się mu ukraść to zniszczy: zestrzeli, zamaluje, porąbie. MMS'y nic nam tu nie dadzą. Wystarczy podejść od tyłu albo ubrać kominiarkę na twarz, albo podejść na tyle szybko żeby nie zdążyła zrobić fotopułapka zdjęcia i go wysłać. Trzeba ją po prostu ukryć i liczyć, że jej niepowołany osobnik nie znajdzie.
  • Numer IMEI jest używany przez sieć GSM, aby zidentyfikować konkretne urządzenia, zatem może być używany do zablokowania skradzionych kamer. Na przykład, jeśli fotopułapka została skradziona, właściciel może wziąć z Policji pisemne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży urządzenia (z podanym numerem IMEI, podpisem policjanta i pieczątką), udać się do swojego operatora sieci i zlecić zablokowanie. Taką sprawę można załatwić w Polsce tylko osobiście. Blokada IMEI sprawia, że kamera  jest bezużyteczna, niezależnie od tego czy karta SIM zostanie zmieniona.

   - w modelu SF26CM można podglądnąć numer IMEI w menu.

   - w modelach firmy Acorn znajduję się w środku nalepka z numerem.

 

PARAMETRY

 • czas działania - to raczej parametr orientacyjny. Poducent deklaruje że na bateriach urządzenie w stanie czuwania będzie działać jakiś czas, zwykle od do. Należy tu zwrócić uwagę, że jest to W STANIE CZUWANIA, czyli gdy urządzenie prawie nie zużywa energii. W tych samych warunkach gdy fotopułapka będzie nagrywać film w nocy to rozładuje nawet najlepsze baterię w ciągu kilkudziesięciu minut !! 
  Należy też zwrócić uwagę, że czas pracy na bateriach zależy także od temperatury użytkowania (na mrozie żaden akumulator nie wytrzyma) i pojemności zastosowanych baterii/akumulatorków. Oczywiste jest, że użycie akumulatorków 2500mAh wydłuży czas działania 2 krotnie w porównaniu do 1250mAh, choć i to nie jest do końca miarodajne. Dlaczego ? Gdyż zależy to od jakości tychże akumulatorków. Sam napis na nich nie świadczy bynajmniej o ich pojemności. Tutaj "markowe" akumulatorki mają DUŻĄ przewagę. 
  Wpływ ma też stopień zużycia akumulatorków. 
  Czas działania zależy jednak jeszcze od innych czynników np. czy robmy zdjęcia w dzień czy w nocy. Diody LED zużywają 2-4 razy więcej energii na doświetlenie zdjęcia w nocy, niż samo zrobienie zdjęcia w dzień
 • matryca - nie oznacza to wcale że jest to parametr podany wprost. Zwykle producent w ogóle nie chwali się realnym rozmiarem matrycy, a jedynie pod tym oznaczeniem podaje wielkość maksymalnych interpolowanych zdjęć. To tak jak zwykle w kompaktowych aparatach fotograficznych.
 • maksymalna obsługiwana karta SD- to raczej parametr dla większości nie istotny. Jednak przy tej okazji warto poruszyć kwestię rodzaju kart pamięci. Karta microSD z adapterem to nie dla wszystkich urządzeń to samo co karta SD !!
  Co więcej dla fotopułapek bez modułu MMS raczej szybkość karty nie ma znaczenia, choć gdy będzie ona bardzo duża i wolna mogą wystąpić kłopoty zwłaszcza gdy interwał między zdjęciami będzie ustawiony na krótki.
  Dla fotopułapek z modułem MMS/GPRS bardzo ważne jest aby karta była możliwie jak najszybsza. Najlepiej aby to była karta średniej wielkości dla danej fotopułapki i do tego w klasie 10, czyli karta SDHC klasy 10. Może się zdarzyć, że fotopułapka będzie się zacinać lub nie będzie wysyłać MMSós gdyż nie poradzi sobie z obsługą dużej wolnej karty SD.
 • Obiektyw jest rzeczą istotną z punktu widzenia ustawienia fotopułapki. Nie wchodząc w szczegóły zwykle lepiej gdy jest to obiektyw o jak największym koncie, gdyż te urządzenia robią zdjęcia raczej blisko i nie są tu potrzebne ""tele" obiektywy z wąskim kątem.
 •  Funkcja HD, Full HD, HD Ready.

   W opisach parametrów fotopułapkę  znajdziesz oznaczenia HD  co oznacza rozdzielczość nie mniejszą niż 720 linii poziomych, HD Ready to 1280 x 720 pikseli, zaś Full HD to 1920x1080 pikseli . W instrukcji obsługi producent zawsze specyfikuje ten parametr. 

 • Wielkość wyświetlacza LCD jest raczej nie istotna. Służy raczej tylko do konfiguracji i szybkiego podglądu w terenie.
 • Tryb pracy (zdjęcia/filmy/zdjęcia+filmy) - zależy co potrzebujemy
 • czujnik PIR - wykrywa ruch czym decyduje o tym kiedy będzie zrobione zdjęcie. Jest więc ważne jaki ma zasięg i kąt pracy. W dzień dobrze jak ma jak największy zasięg. W nocy wcale nie jest to dobre gdyż może powodować "czarne zdjęcia", gdy obiekt wyzwoli ruch, ale będzie za daleko by go doświetlić. Na szczęście zwykle jego czułość można regulować. Co do kąta pracy to zwykle jest on nieco większy niż kąt obiektywu, co ma znaczenie dla wzbudzenia ze stanu czuwania.
  Zasięg czujnika ruchu zależy także od temperatury, a dokładniej od różnicy temperatur. Upraszczając: gdy jest ciepło zasięg się automatycznie zmniejsza a gdy jest zimno zwiększa.
  Jeszcze jedna sprawa związana z czujnikiem PIR. Może go oszukać kiwająca się przed nim gałąź (zwłaszcza na słońcu), będzie też działał wadliwie gdy fotopułapka jest zamontowana nie stabilnie np. na chwiejącym się na wietrze drzewie.
 • Boczne czujniki PIR pozwalają wcześniej wzbudzić fotopułapkę ze stanu uśpienia. Dzięki temu redukuje się czas na zrobienie pierwszego zdjęcia, aż do czasu ponownego przejścia w stan uśpienia. Przydają się zwłaszcza gdy chcemy sfotografować obiekty poruszające się prostopadle do aparatu.
 • Triger time czyli szybkość migawki/maksymalny czas wzbudzenia . Jest to szczególnie ważny parametr gdy chcemy uchwycić obiekty pozostające krótko przed obiektywem.
 • Ilość diod generalnie im więcej tym lepiej, bo zasięg doświetlania jest lepszy. Negatywną sprawą jest pobór energii, który rośnie wraz z ilością diod.
 • Rodzaj diod i zasięg doświetlania temat został opisany w punkcie "czarny błysk"
 • interwał - bardzo ważny parametr. Decyduje o tym jaki minimalny okres czasu fotopułapka ma odczekać po zrobieniu zdjęcia do kolejnego. Przykład: fotografujemy dziki przy nęcisku. Gdybyśmy ustawili interwał za krótki np. 5 sekund to w przypadku gdyby dziki były na nęcisku dłuższą chwilę to zapełniły by zdjęciami całą kartę lub rozładowały akumulatorki i nie mielibyśmy kolejnych zdjęć. Gdy jednak interwał będzie rozsądnie dłuższy np. 60 sekund to fotopułapka będzie robić zdjęcia co 60 sekund dopóki będą dziki. Gdy sobie pójdą fotopułapka znowu będzie czekać by niezwłocznie zrobić kolejne zdjęcie po wykryciu ruchu i następne po 60 sekundach jeśli ruch będzie ciągle w jej zasięgu trwał
 • Tryb pracy diod LED w niektórych fotopułapkach można ustawić opcję aby działały bez użycia diod LED przez całą dobę lub aby ich używały cały czas. Standardowo zawsze są one automatycznie przełączane dzień/noc
 • Wielkość zapisywanych zdjęć parametr mówi sam za siebie. Nie ma wpływu na format zdjęć wysyłanych MMS''em
 • zdjęcia seryjne można zrobić kilka zdjęć za jednym wykryciem ruchu
 • "periodic shoot" lub "time laps" bardzo ważny parametr dla osób fotografujących otoczenie bez względu na ruch lub fotografujących zwierzęta zimnokrwiste. Fotopułapka robi zdjęcie niezależnie od tego czy wykryje ruch czy nie, co zadany okres czasu np. co 15minut
 • timer funkcja ważna gdy montujemy fotopułapkę w miejscu, w którym nie chcemy aby aktywność przed nią wywoływała zdjęcia w określonej porze. Np. chcemy złapać złodzieja w magazynie gdzie w ciągu dnia kręcą się pracownicy. Magazyn działa od 8:00 do 18:00, więc chcemy aby fotopułapka była aktywna tylko w okresie od 18:00 do 8:00 czyli wtedy kiedy grasuje złodziej.
 • rozdzielczość filmów powinien podawać format filmu oraz koniecznie ilość klatek na sekundę => fps
 • dane na zdjęciu na zdjęciach mogą być zapisywane takie informacje jak data, godzina zrobienia zdjęcia, faza księżyca, temperatura otoczenia oraz numer seryny. Ten ostatni ma znaczenie gdy używamy kilku fotopułapek i chcemy odróżniać zdjęcia zrobione na każdym aparacie.
 • hasło niestety nie zabezpiecza przed kradzieżą fotopułapki. Uniemożliwia jedynie przeglądanie zdjęć/filmów zrobionych na urządzeniu.
 • pogodo-odporność wszystkie fotopułapki są dobrze zabezpieczone przed deszczem i słońcem. Niektóre bardzo dobrze.
 • Opcje czasem bardzo przydatne takie jak wskaźnik laserowy punktu celowania, pilot czy wysyłanie zdjęć jako pakietów danych przez SMTP zamiast MMS
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień