Trenowanie psa za pomocą obroży elektronicznej.

Rasy psów myśliwskich wymagają więcej pracy z zakresu szkolenia niż inne rasy  psów.

Zanim rozpoczniemy szkolenie  bardzo ważne jest „poznanie” charakterystyki danej rasy
i naturalnych predyspozycji naszego psa.

To ważne ponieważ praca psa opiera się na naturalnych instynktach i zachowaniach  przekazywanych przez całe pokolenia.

Wiele z psich zachowań umotywowane jest ich temperamentem, ale za nawyki psa odpowiedzialni są właściciele. Psa najlepiej zacząć uczyć konkretnych zachowań już od wieku szczenięcego.

Szkoląc psa trzeba uzbroić się w cierpliwość i konsekwencje.  Pod żadnym pozorem psa nie wolno bić ani na niego krzyczeć.

Również pochopne wykorzystywanie funkcji jakie mają obroże nic nie da. Stopień i natężenie impulsów musi być dostosowany  do reakcji psa.

Obroże elektroniczne  stosuje się zawsze jako narzędzia pomocnicze. Nie zastąpią one komend głosowych czy systemu nagradzania. Tylko od stopnia zaangażowania i cierpliwości trenującego będzie zależał efekt końcowy.

Przykładowe złe psie nawyki, w pozbyciu się których pomoże nam elektroniczna obroża:

  • ciągnięcie na smyczy (w przypadku psa o wadze  pow. 15 kg spacer z pewnością nie należy do przyjemnych),
  • skakanie na ludzi podczas powitania lub zabawy,
  • szczekanie  jako reakcja na  pobudzające bodźce (np. dzwonek do drzwi, jazda samochodem, chęć ugryzienia listonosza). 
  • szczekanie w sytuacji, gdy pies jest odizolowany (np. przywiązany pod sklepem, zamknięty w osobnym pomieszczeniu). Długotrwałe szczekanie psa może narazić nas na konflikty
    na przykład  z sąsiadami,
  • chwytanie zębami rąk człowieka,
  • uciekanie na spacerze do innych ludzi lub psów,
  • wchodzenie na zakazane meble (np. kanapę)

 

W celu wyeliminowania złego zachowania stosuje się stymulację elektroniczną na określonym poziomie, sygnalizację dźwiękową czy  impuls elektryczny.

Zanim jednak zdecydujemy się na użycie obroży elektrycznej powinniśmy zastanowić się co powoduje niepożądane zachowanie psa, zastanówmy się  w  jakich okolicznościach zdarza się to najczęściej?  Czy szczeka tylko pod nieobecność domowników z tęsknoty? Czy może chce na siebie zwrócić większą uwagę domowników? A może po prostu się nudzi?

Jeśli  obroża ma prawidłowo spełniać  swoją funkcję musi być prawidłowo założona, elektrody  muszą stykać się ze skórą psa  na szyi. Obroża nie może być założona ani za ciasno ani za luźno. Powinien się zmieścić jeden palec między obrożą a szyją psa. Gdy pies ma długą sierść należy  ją odchylić tak aby elektrody miały kontakt ze skórą pupila.  Codziennie należy sprawdzać skórę psa aby upewnić się że nie ma na niej podrażnień wywołanych przez obrożę.

Kiedy obroża założona jest prawidłowo, należy poczekać na odpowiedni moment kiedy pies zaszczeka i włączyć wybraną funkcję.  Pierwsze zastosowanie obroży może być dla psa szokiem dlatego też powinno zaczynać się od najniższej częstotliwości impulsów.  Psy dość szybko uczą się, że ich zachowanie jest niewłaściwe. Pies powinien mieć założoną obrożę cały czas z tego względu, że początkowo pies może zacząć szczekać więcej badając  na ile mu wolno. Trzeba wziąć również pod uwagę, że po około 2 tygodniach szkolenia następuje zwykle tymczasowy powrót do złych nawyków. Nie powinno się wtedy przerywać szkolenia.

Obroże można stosować tylko u psów zdrowych!!!

Niedopuszczalne jest stosowanie obroży elektrycznych  jako kary dla psa pod wpływem gniewu!!!

x