Zasięg ale jaki ?

Często zdarza się, że ktoś nas pyta o zasięg fotopułapki. Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Dlaczego ? Gdyż nie wiadomo o jaki zasięg chodzi pytającemu. 

 

A więc tak można mówić o zasięgu:

  1. Czujnika ruchu. Czujnik ruchu czyli PIR, a w przypadku gdy jest ich więcej to główny czujnik ruchu (main PIR) ma określony przez producenta zasięg. Zwykle jest to między 8 a 20 m. Może on być regulowany w niektórych modelach przez nastawy czułości Niska/Średnia/Wysoka (Low/Middle/High). Jest to parametr podawany przez producentów w temp poniżej 25° C. Jest to o tyle istotne, że czujnik działa na zasadzie wykrywania różnicy temp. Można przyjąć, że im temperatura jest niższa tym bez zmieniani żadnych parametrów w fotopułapce zasięg jest większy. Oczywiście przy wyższej temp. zasięg fotopułapek się zmniejsz. O ile może się zmienić ? Nie da się tego jednoznacznie określić. Bardzo uśredniając można przyjąć, że nawet o +/- 25%. 
    Zasięg bocznych czujników ruchu działa analogicznie. 
  2. Zasięg robienia zdjęcia. Parametr nie definiowany przez producentów. Generalizując w dzień będzie to zdjęcie czytelne od 1m do "nieskończoności". Czyli od minimalnego zakresu ostrzenia danej fotopułapki aż po tło. 
    W nocy maksymalny zakres wyznacza zasięg podświetlania IR, o czym w następnym punkcie. Minimalny zakres to zwykle min. 3 metry. Jest to spowodowane siła doświetlania diodami LED, które zachowają się jak lampa błyskowa w aparacie. Oczywiście ta lampa będzie nie widoczna, ale jak w każdym przypadku obiekt będący zbyt blisko zostanie prześwietlony (będzie biała plama). 
  3. Zasięg podświetlania IR. Ten parametr producenci określają, ale w dużym przybliżeniu. Dla nas ważne jest aby zasięg IR był nie mniejszy niż PIR. Inaczej zdjęcia wyzwolone przez obiekt na pograniczu wykrywalności czujnika PIR będą "puste", tzn nie zobaczymy naszego obiektu, który uruchomił fotopułapkę. Oczywiście ten zasięg a dokładniej moc doświetlenia jest mocno umowna gdyż coś co dla kogoś będzie nieźle widocznym wilkiem na 15m dla innych będzie tylko czarną plamą z błyszczącymi ślepiami. 
    Nie można też w tym przypadku popadać w maksymalizm gdyż zasięg IR "kosztuje" fotopułapkę energię (zwykle od 4-6 razy większe zużycie niż przy zdjęciach w dzień). 
x