Siła podświetlenia czyli diody LED w praktyce

Siła podświetlania czyli diody LED w praktyce

Diody LED różnice

Generalnie w sprzedaży są dwa rodzaje diod. Są biorąc historycznie diody 850nm oraz diody 940nm popularnie zwane czarnym błyskiem. 

Wbrew obiegowej opinii niemal wszystkie fotopułapki są dostępne zarówno z diodami 850nm jak i 940nm. Sama konstrukcja fotopułapki się niczym nie różni. Jedyna widoczna różnica to kolor diod, gdyż diody 850nm są "białe" tj. przeźroczyste, a diody 940nm są ciemne (czarne, fioletowe, niebieskie itp. ). 

 

Różnic tych niewidocznych z zewnątrz jest więcej. Z tych istotniejszych to:

- diody LED 850nm zużywają mniej energii niż 940nm i to znacznie mniej, gdyż wg. producentów jest to od 4-8 razy mniej. Wynika z tego iż nasza fotopułapka znacznie dłużej podziała z diodami 850nm niż 940nm przy zdjęciach w nocy;

- co zaskakujące diody 850nm pomimo zużywania mniej energii są mocniejsze, mają większy zasięg. Wynika to z faktu iż jest to spowodowane emitowania innej długości fali a nie potrzebnej do tego energii. 

- zaletą diod 940nm, gdyż jakąś zaletę muszą mieć, jest to że są zupełnie (lub niemal zupełnie) niewidoczne dla oka. Niektórzy producenci deklarują, iż zupełna niewidoczność jest dopiero od 2-3 m, ale wynika to chyba raczej z asekuracji, gdyż w praktyce nie da się zauważyć momentu robienia zdjęcia przy diodach 940nm. Jest to duży plus gdy chcemy ukryć fotopułapkę przed niepowołanym "gościem". 

 

Uwaga ! Fotopułapka z diodami 940nm wprawdzie jest zupełnie niezauważalna ze względu na brak błysku, ale z bliskiej odległości można w ciszy usłyszeć czasem dźwięk migawki, co też potrafi ją zdradzić. Podkreślam, że musi być cicho i musi się być bardzo blisko. 

 

Uwaga ! Fotopułapke z modułem MMS może też zdradzić obecność bliska głośnika, gdyż w momencie wysyłania MMS może on charakterystycznie "zamruczeć". Aby tak się stało głośnik musi być bardzo blisko tj. max kilka centymetrów od fotopułapki. 

x